Preferowane dane strukturalne Google: JSON-LD a mikrodane

Istnieje wiele różnych sposobów przekazywania uporządkowanych danych na stronie internetowej, ale z których Google wolisz korzystać? Google wykorzystuje dane strukturalne, aby lepiej zrozumieć, o czym jest strona internetowa, klasyfikując temat, identyfikując ważne części stron internetowych, takie jak logo i obrazy , oraz wyświetlając strony internetowe w widocznym miejscu u góry strony. Istnieje wiele rodzajów danych strukturalnych, ale tylko jeden z nich jest preferowany przez Google, dlatego ważne jest, aby używać odpowiedniego formatu.

 

Jakie typy danych strukturalnych obsługuje Google?

Google obsługuje trzy rodzaje uporządkowanych danych:

  • JSON-LD.
  • Mikrodane
  • RDFa

 

Każdy z tych standardów jest innym sposobem przekazywania uporządkowanych danych i jest określony na oficjalnej stronie Schema.org. Istnieją trzy zakładki. Każda zakładka odpowiada innej formie danych strukturalnych: dane strukturalne Microdata, RDFa i JSON-LD.

reklama:

Polecany weterynarz ochota: hau-miau.pl
rajska-wyspa
Świeczki zapachowe: rajska-wyspa.pl

Co to są uporządkowane dane mikrodanych?

Mikrodane to sposób dodawania metadanych w kodzie HTML i jest częścią specyfikacji HTML, znanej również jako standard HTML WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group). Microdata to specyfikacja HTML służąca do oznaczania stron internetowych w samym kodzie HTML. Zasadniczo są to metadane umieszczane w kodzie HTML, które są publikowane w tagach <body> i mogą być odczytywane przez maszyny takie jak Googlebot.

 

Schema.org, organizacja non-profit, która tworzy specyfikacje danych strukturalnych, opublikowała wyjaśnienie danych strukturalnych o nazwie Pierwsze kroki i wykorzystała Microdata we wszystkich swoich przykładach. Tak więc Microdata jest nadal prawidłowym sposobem przekazywania uporządkowanych danych i jest obecnie obsługiwany przez organ normalizacyjny Schema.org, a także przez Google (z wyjątkiem określonych przypadków, w których wyraźnie nie jest obsługiwany).

 

Mikrodane są zagnieżdżone w istniejącym kodzie HTML w następujący sposób:

<body itemscope itemtype=”https://schema.org/WebPage”>

<div itemprop=”bułka tarta”>

<a href=”category/books.html”>Książki</a>

<a href=”category/books-literature.html”>Literatura i amp; Fikcja</a> >

<a href=”category/books-classics”>Klasyczne</a>

</div>

 

W powyższym kodzie mikrodane o nazwie „itemprop” są wstawiane w celu określenia właściwości danych strukturalnych, w tym przypadku właściwości danych strukturalnych breadcrumb .

Tak wygląda ten kod bez uporządkowanych danych mikrodanych:

<div>

<a href=”category/books.html”>Książki</a>

<a href=”category/books-literature.html”>Literatura i amp; Fikcja</a>

<a href=”category/books-classics”>Klasyka</a>

</div>

 

Istnieją inne sposoby na zrobienie tego samego poprzez użycie strukturalnego typu danych BreadcrumbList.

 

Co to są dane strukturalne RDFa?

RDFa to skrót od Resource Description Framework w atrybutach . Jest rozszerzeniem HTML. Dowodem, dla którego nazywa się to rozszerzeniem HTML, jest to, że rozszerza HTML. Google opisuje RDFa w ten sposób:

„Mikroformaty określają zarówno składnię włączania uporządkowanych danych do dokumentów HTML, jak i zestaw klas mikroformatów, z których każda ma swój własny, specyficzny słownik dozwolonych atrybutów.

Z drugiej strony RDFa określa tylko składnię i pozwala korzystać z istniejących słowników atrybutów lub tworzyć własne.

Pozwala nawet na swobodne łączenie wielu słowników. Jeśli istniejące słowniki nie spełniają Twoich potrzeb, możesz zdefiniować własne standardy i słowniki, tworząc nowe pola.”

 

RDFa oferuje dodatkowy sposób przekazywania danych strukturalnych do Google, który jest mniej inwazyjny dla kodu niż metoda mikrodanych. Podobnie jak mikrodane, RDFa jest obecnie określany jako prawidłowa forma danych przez Schema.org i jest obecnie obsługiwany przez Google (z wyjątkiem sytuacji, gdy wyraźnie nie określono). Oto jak mogą wyglądać uporządkowane dane okruszka w formacie RDFa:

<body itemscope itemtype=”https://schema.org/WebPage”>

<div itemprop=”breadcrumb”>

<a href=”category/books.html”>Książki</a> >

<a href=”category/books-literature.html”>Literatura i amp; Fikcja</a> >

<a href=”category/books-classics”>Klasyka</a>

</div>

Co to jest JSON-LD?

JSON-LD to język skryptowy, który umożliwia wydawcom przekazywanie ważnych informacji wyszukiwarkom. JSON-LD to akronim od JavaScript Object Notation for Linked Data. Ponieważ jest to skrypt, jest stosunkowo łatwiejszy w użyciu niż Microdata i RDFa, ponieważ JSON-LD nie jest osadzony w HTML jako metadane ani jako rozszerzenie samego HTML. JSON-LD można umieścić w dowolnym miejscu na stronie internetowej, nawet w sekcji Head kodu strony internetowej, do której zwykle trafiają metadane.

 

JSON-LD można również umieścić na końcu kodu lub w sekcji treści kodu (nie będzie widoczny dla odwiedzających witrynę). Kolejną zaletą JSON-LD jest to, że ponieważ jest oddzielony od kodu HTML i istnieje we własnym skrypcie, można go łatwo edytować i przeglądać. Strukturalne znaczniki danych listy nawigacyjnej mogą wyglądać tak:

<script type=”application/ld+json”>

{

„@context”: „https://schema.org”,

„@type”: „Lista bułki tartej”,

„itemListElement”: [{

„@type”: „ListItem”,

„pozycja”: 1,

„nazwa”: „Widżety”,

„item”: „https://example.com/widgets”

},{

„@type”: „ListItem”,

„pozycja”: 2,

„name”: „Niebieskie widżety”,

„item”: „https://example.com/widgets/niebieskie-widgety”

},{

„@type”: „ListItem”,

„pozycja”: 3,

„name”: „Recenzje”

}]

}

</script>

 

Rozwiązywanie problemów ze skryptem, który jest całkowicie oddzielony od HTML, jest o wiele prostsze niż próba zakodowania ustrukturyzowanych danych w HTML, tak jak robi się Microdata i RDFa. Według oficjalnej strony internetowej JSON-LD :

„Dane są bałaganiarskie i odłączone. JSON-LD porządkuje i łączy go, tworząc lepszą sieć.

Jest to sposób na stworzenie sieci opartych na standardach danych do odczytu maszynowego w witrynach internetowych”.

Skrypty JSON-LD można dodawać do strony internetowej w sposób, który można szablonować w witrynie, co ułatwia dodawanie, aktualizowanie i usuwanie.

Oficjalną specyfikację danych strukturalnych Schema.org można znaleźć na Schema.org (niespodzianka!).

Jaki rodzaj danych strukturalnych preferuje Google?

Mimo że Microdata jest nadal wspierana przez organizację tworzącą standardy Schema.org, ważna jest wersja obsługiwana przez Google. Podczas hangouta Google Office-hours z marca 2019 r. uczestnik zadał następujące pytanie:

„Jaki rodzaj znaczników schematu jest preferowany dla Google? Czy powinienem używać Jasona, czy… mikroformatów? Który format jest lepszy?”

 

John Mueller odpowiedział:

„Obecnie preferujemy znaczniki JSON-LD. Myślę, że większość nowych uporządkowanych danych, które pojawiają się najpierw dla JSON-LD. Więc to jest to, co wolimy.”

 

Dane strukturalne Google Prefers JSON-LD

John Mueller z Google wyjaśnił, że Google preferuje uporządkowane dane JSON-LD. Zaletą danych strukturalnych JSON-LD jest to, że nie są inwazyjne. Jest nieinwazyjny, ponieważ przechowuje uporządkowane dane oddzielnie od kodu HTML. Dzięki temu odczytywanie, rozwiązywanie problemów i aktualizowanie uporządkowanych danych jest o wiele łatwiejsze, ponieważ jest prostsze we wdrażaniu i utrzymaniu. Ponadto język skryptowy JSON-LD jest zgodny z zestawem łatwych do opanowania reguł i można go łatwo dodawać lub usuwać z witryny.

Jak zaimplementować dane strukturalne JSON-LD

Oficjalna witryna Schema.org danych strukturalnych JSON-LD Schema.org zawiera wiele przykładów pisania kodu danych strukturalnych. Po prostu weź przykład i użyj go jako szablonu.

 

Dane strukturalne Google Prefers JSON-LD

Preferowanym przez Google formatem danych strukturalnych jest JSON-LD. Ponieważ jest to preferencja Google, dobrym pomysłem jest upewnienie się, że wszystkie dane strukturalne używane na stronie internetowej korzystają z formatu JSON-LD, a nie ze struktury JSON-LD.